Namaz

Akşam Namazı Nasıl Kılınır

Div ile beraber kalkacak reklam kodu buraya gelecek (ÜST)

Akşam namazı, diğer namazlara göre biraz daha farklıdır. Çünkü bu namazda ilk olarak farz kılınır ve daha sonra sünnete geçilir. Akşam Namazı Kılınışı konusunda bilgilere geçmeden önce namazın 3 rekât farz ve 2 rekât sünnet olarak toplamda 5 rekât şeklinde kılındığını unutmayın. İlk olarak 3 rekât farz kılınacağı için bu hususta dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar da bulunmaktadır.

3 Rekât Farz Kılınışı

Akşam namazının farzı kılınırken her namazda olduğu gibi niyet edilir ve daha sonra tekbir alınır. İftitah tekbirinden sonra subhaneke okunur ve daha sonra besmele çekilir. Besmelenin ardından ise Fatiha suresi okunur ve kurandan bir sure ile devam edilir. Rüku’ya gidilmesinin ardından secdeye varılır ve daha sonra kıyama durulur. 2. Rekât için kıyama durulmasının ardından besleme çekilir, Fatiha okunur ve daha sonra kurandan bir sure okunmaya başlanır. Son olarak rüku’ya gidilir ve secdede ettahiyyatu okunur. 3. Rekâtın kılınması için tekrar ayağa kalkılır.

Akşam Namazı Kılınışı 3. Rekat için kıyama durulduktan sonra besleme çekilir. Fatiha suresi okunur ve ardından kurandan bir sure okumadan rükuya gidilir. Sonrasında ise secdeye gidilerek ettahiyyatu, Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena duaları okunur. Bu dualardan sonra ise selam verilir ve akşam namazının farz rekâtı tamamlanmış olunur.

2 Rekât Sünnet Kılınışı

Akşam namazının sünneti nasıl kılınır konusunda, diğer namaz vakitlerinin sünnetleriyle aynı şekilde kılındığını söyleyebiliriz. Öncelikle niyet edilir ve daha sonra tekbir alınır. Sübhaneke’nin okunmasından sonra ise Fatiha suresi okunur ve kurandan bir sure okunarak rüku’ya gidilir. Secdeden sonra kıyama durulur ve besmele çekilerek Fatiha suresi okunur.

Fatiha’dan sonra tekrar kurandan bir sure okunacaktır. Ardından tekrar rüku’ya gidilir ve sonrasında secdeye gidilerek ettahiyyatu ile beraber salli ve barik dualarıyla Rabbena duaları okunur. Selam vererek namazı tamamladıktan sonra ise Akşam Namazı Kılınışı bitmiş olur. Okunacak duaların doğru sıralamasına uyulması ve okunurken doğru bir şekilde telaffuz edilmesi gerekmektedir. Dualar ile ilgili tüm okunuş biçimlerine artık dilediğiniz her yerden ulaşabildiğiniz için bu konuda herhangi bir sorun yaşamadan akşam namazını rahatlıkla kılabilirsiniz.

Div ile beraber kalkacak reklam kodu buraya gelecek (ALT)

Henüz yorum bulunmamaktadır

Soru Sorun

Div ile beraber kalkacak reklam kodu buraya gelecek (Sağ)
Sabah Namazı Nasıl Kılınır

Sabah Namazı Nasıl Kılınır. Vakit namazlarının kılma şekilleri aynı olsa da, ...

Öğle Namazı Nasıl Kılınır

Öğle namazı nasıl kılınır konusunda yapılan araştırmalarla ilgili tü ...

İkindi Namazı Nasıl Kılınır

İkindi namazı toplamda 8 rekâttan oluşur. Bu rekâtların 4’& ...

Akşam Namazı Nasıl Kılınır

Akşam namazı, diğer namazlara göre biraz daha farklıdır. Çün ...

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır

Vakit namazlarının en sonuncusu olan yatsı namazı 13 rekâttan oluşur. B ...

Hacet Namazı Kılınışı

Hacet namazı, ahiret ya da dünya için bir dilekte bulunan kişinin ...

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır

Cenaze namazı, vefat eden kimseler için kılınan bir namazdır. Bu namaz ...

Cuma Namazı Nasıl Kılınır

Farz namazlarından olan Cuma namazı 6 rekattır. Ancak Cuma günü &ou ...

Teravih namazı nasıl kılınır

Sünnet namazlardan olan teravih namazı, Hz Muhammed’in sürekl ...

Bayram Namazı Nasıl Kılınır

İslam’da iki dini bayram bulunmaktadır. Kurban Bayramı ve Ramazan Bayra ...

Kaza namazı nasıl kılınır

Kaza namazı, vaktinde kılınmayan namazların daha sonra kılınmasıdır. Beş vaki ...