Namaz

Cuma Namazı Nasıl Kılınır

Div ile beraber kalkacak reklam kodu buraya gelecek (ÜST)

Farz namazlarından olan Cuma namazı 6 rekattır. Ancak Cuma günü öğle namazıyla beraber 16 rekât olarak kılınmaktadır. İlk önce Cuma namazının 4 rekatlık olan ilk sünneti kılınır. Bu dört rekât tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınmaktadır. Daha sonra camide ikinci bir ezanın ardından hutbe okunur. Hutbenin ardından ikamet okunur ve daha sonra Cuma namazının 2 rekât olan farzı kılınır. Şimdi Cuma Namazı Kılınışı konusunda detaylı bilgilerimize bakalım ve sizlerle paylaşarak bu namazın en doğru şekilde nasıl kılındığını aktaralım.

Öğle vaktinde kılınan Cuma namazının ilk 4 rekâtı kılındıktan sonra Cuma namazının 2 rekât farzına niyet edilir. Daha sonra tekbir getirilerek eller bağlanır ve Sübhaneke okunur. Sübhaneke’den sonra bir şey okunmaz ve sadece imam dinlenir. İmam, okuyacağı sureleri bitirdikten sonra tekbir getirtir ve rüku’ya gidilir. Diğer vakit namazlarında olduğu gibi rüku’da okunması gerekenler okunur ve daha sonra secdeye varılır.

Secdeden sonra kıyama durulur ve ikinci rekât kılınmaya başlanır. Eller bağlandıktan sonra herhangi bir şey okumadan imamı dinlenir. İmam, okuyacağı surelerden sonra tekbir getirir ve rüku’ya gidilir. Daha sonra secdeye varılır ve Ettahiyyatu, Salli ve Barik dualarından sonra Rabbena duası okunur. Dualar bitirilince imamla beraber selam verilir ve bu sayede Cuma Namazı Kılınışı tamamlanmış olur.

Cuma günü, İslam’da çok önemli bir gün olarak bilinir ve haftalık olarak yapılan toplu ibadet günüdür. Hz Muhammed aracılığıyla Cuma günü için birçok hadis rivayeti vardır. Bunlardan en önemlileri ise şu şekildedir; “Güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Adem (as) o gün yaratılmıştır. Yine o gün cennete girmiş ve o gün cennetten çıkmıştır. Kıyamet de Cuma günü kopacaktır” şeklindedir. Farklı bir hadiste ise Cuma günü yapılacak duaların kabul edileceği bir saatin bulunduğu belirtilmektedir. Bu yüzden Cuma günü son derece önemli bir gündür. Cuma Namazı Kılınışı ile ilgili bilgilerin yanı sıra, Cuma gününü hafife alıp 3 Cuma namazını terk eden kişinin kalbinin mühürlendiği de bildirilmektedir.

Div ile beraber kalkacak reklam kodu buraya gelecek (ALT)

Henüz yorum bulunmamaktadır

Soru Sorun

Div ile beraber kalkacak reklam kodu buraya gelecek (Sağ)
Sabah Namazı Nasıl Kılınır

Sabah Namazı Nasıl Kılınır. Vakit namazlarının kılma şekilleri aynı olsa da, ...

Öğle Namazı Nasıl Kılınır

Öğle namazı nasıl kılınır konusunda yapılan araştırmalarla ilgili tü ...

İkindi Namazı Nasıl Kılınır

İkindi namazı toplamda 8 rekâttan oluşur. Bu rekâtların 4’& ...

Akşam Namazı Nasıl Kılınır

Akşam namazı, diğer namazlara göre biraz daha farklıdır. Çün ...

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır

Vakit namazlarının en sonuncusu olan yatsı namazı 13 rekâttan oluşur. B ...

Hacet Namazı Kılınışı

Hacet namazı, ahiret ya da dünya için bir dilekte bulunan kişinin ...

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır

Cenaze namazı, vefat eden kimseler için kılınan bir namazdır. Bu namaz ...

Cuma Namazı Nasıl Kılınır

Farz namazlarından olan Cuma namazı 6 rekattır. Ancak Cuma günü &ou ...

Teravih namazı nasıl kılınır

Sünnet namazlardan olan teravih namazı, Hz Muhammed’in sürekl ...

Bayram Namazı Nasıl Kılınır

İslam’da iki dini bayram bulunmaktadır. Kurban Bayramı ve Ramazan Bayra ...

Kaza namazı nasıl kılınır

Kaza namazı, vaktinde kılınmayan namazların daha sonra kılınmasıdır. Beş vaki ...