Namaz

Hacet Namazı Kılınışı

Div ile beraber kalkacak reklam kodu buraya gelecek (ÜST)

Hacet namazı, ahiret ya da dünya için bir dilekte bulunan kişinin kılması gereken dört rekâtlık bir namazdır. Bu namaz ayrıca on iki rekât olarak da kılınır. 4 rekât olarak kılınırsa ilk rekatta Fatiha suresinden sonra 3 tane Ayet-el Kürsi, diğer 3 rekâtta ise Fatiha suresinden sonra Nas, Felak ve İhlas sureleri okunur. Hacet Namazı Kılınışı konusunda yazımızın devamından detaylı bilgilere ulaşabilir ve sizler de Allah’tan bir dilekte bulunacağınız zaman bu namazla dualarınızı destekleyebilirsiniz.

Hacet namazının ilk rekatında niyet edilir ve daha sonra tekbir alınır. Ardından sübhaneke okunur ve besmele çekilir. Sonrasında ise Fatiha suresi okunmaktadır. Fatiha’dan sonra 3 kez Ayet-el Kürsi okunur ve rüku’ya gidilir. Rüku’nun ardından secdeye varılır ve daha sonra ayağa kalkarak kıyama durulur. Sonrasında besmele çekerek Fatiha suresine geçilir. Sırayı bozmamak kaydıyla İhlas suresi, Felak suresi ve Nas suresi Fatiha’dan sonra okunur. Bu dualardan sonra rüku’ya gidilir ve ardından da secdeye varılır. Otururken ettahiyyatu okunur.

Hacet Namazı Kılınışı devam ederken üçüncü rekât için ayağa kalkılır ve kıyama durulur. Ardından besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur. Sonrasında sırayla İhlas, Felak ve Nas sureleri okunur. Ardından rüku’ya varılır ve secdeye gidilir. Dördüncü rekât için ayağa kalkarak kıyama durulur. Besmele çekilir ve yine Fatiha suresi okunur. Sırayı bozmadan İhlas suresi, Felak suresi ve Nas suresi okunur. Sonrasında rüku’ya gidilir ve ardından secdeye varılır. Otururken vakit namazlarında olduğu gibi ettahiyyatu, Allahumme salli ve barik ile Rabbena duaları okunur. En sonda ise selam verilerek namaz tamamlanmış olunur.

Hazreti Muhammet, herhangi bir ihtiyacı olan kişilere iki rekât namaz kılmaları tavsiyesinde bulunmuştur. Buradan da anlaşılıyor ki, hacet namazı son derece önemli bir namazdır. Hacet Namazı Kılınışı da vakit namazlarına benzediği için herhangi bir zorluk yaşamadan kılınabilir. Sadece Fatiha suresinden sonra okunacak duaların yeri ve sırası karıştırılmamalıdır. Bunun dışındaki tüm durumlar beş vakit namaz uygulamalarıyla aynıdır. Hacet namazının önemli de bu şekilde belirtilmekte ve herhangi bir ihtiyacı olan kimseler tarafından tercih edilmelidir.

Div ile beraber kalkacak reklam kodu buraya gelecek (ALT)

Henüz yorum bulunmamaktadır

Soru Sorun

Div ile beraber kalkacak reklam kodu buraya gelecek (Sağ)
Sabah Namazı Nasıl Kılınır

Sabah Namazı Nasıl Kılınır. Vakit namazlarının kılma şekilleri aynı olsa da, ...

Öğle Namazı Nasıl Kılınır

Öğle namazı nasıl kılınır konusunda yapılan araştırmalarla ilgili tü ...

İkindi Namazı Nasıl Kılınır

İkindi namazı toplamda 8 rekâttan oluşur. Bu rekâtların 4’& ...

Akşam Namazı Nasıl Kılınır

Akşam namazı, diğer namazlara göre biraz daha farklıdır. Çün ...

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır

Vakit namazlarının en sonuncusu olan yatsı namazı 13 rekâttan oluşur. B ...

Hacet Namazı Kılınışı

Hacet namazı, ahiret ya da dünya için bir dilekte bulunan kişinin ...

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır

Cenaze namazı, vefat eden kimseler için kılınan bir namazdır. Bu namaz ...

Cuma Namazı Nasıl Kılınır

Farz namazlarından olan Cuma namazı 6 rekattır. Ancak Cuma günü &ou ...

Teravih namazı nasıl kılınır

Sünnet namazlardan olan teravih namazı, Hz Muhammed’in sürekl ...

Bayram Namazı Nasıl Kılınır

İslam’da iki dini bayram bulunmaktadır. Kurban Bayramı ve Ramazan Bayra ...

Kaza namazı nasıl kılınır

Kaza namazı, vaktinde kılınmayan namazların daha sonra kılınmasıdır. Beş vaki ...